Oto miejsca na Czarnym Lądzie, które musisz zobaczyć!




Wodospad Wiktorii



Jeden z najwspanialszych wodospadów świata, Wodospad Wiktorii, leży na rzece Zambezi, które stanowi granicę między Zambią a Zimbabwe. W górnym biegu rzeka płynie powoli przez szeroką, płytką dolinę. Już w odległości około 50 km od wodospadu dostrzec można unoszącą się w powietrzu na wysokość 300 m chmurę pyłu wodnego. Z daleka słychać łoskot przetaczającej się wody. Tubylcy nazywaja wodspad Mosi-oa-Tunja co znaczy dym, który grzmi.



Wulkan Dallol w Etiopii



Na pustyni w Etiopii, w słabo zamieszkanym regionie, leży wulkaniczny krater otoczony różnymi minerałami: siarką, solą, żelazem. Znajdują się tam również słupy soli, gorące i kwaśne źródła, gejzery związane z aktywnością wulkaniczną i ruchami tektonicznymi ziemi. Wulkan powstał na dnie pustynnej depresji nazwanej Kotliną Danakliską. Nagromadzenie minerałów tworzy niezwykłą paletę barw i formacji. Niektóre miejsca krateru wyglądają jak księżycowe baseny, inne jak ośnieżone równiny. Obszar jest bardzo rzadko odwiedzany, ponieważ na tym terenie wydzielają się toksyczne dla człowieka opary. Dodatkowo średnia temperatura w tej depresji wynosi ok. 34,4 st. C. Pierwsza erupcja wulkanu miała miejsce w 1926 roku.




Niebieskie miasto - Chefchaouen, Maroko




Najbardziej chyba malowniczym i godnym poświęcenia kilku dni miejscem w marokańskich górach Rif jest Chefchaouen. Miasteczko położone jest w Uedzie (czyli dolinie) Hajera. Nad miejscowością tą góruje szczyt Jbel Meggou. Aby go zdobyć, należy wspiąć się na wysokość 1615 m n.p.m. Góry wznoszące się nad Chefchaouen przypominają parę kozich rogów i być może wcale nieprzypadkowo kremowy kozi ser jest jednym z największych przysmaków w tym regionie. Entuzjaści architektury z pewnością będą podziwiać inspirowane budowlami żydowskimi, malowane na niebiesko budynki, ośmiokątny meczet i hiszpańskie ruiny.







Pustynia Namib, Namibia.




Pustynię Namib uznaje się za najstarszą na świecie, ma ona ok. 80 mln lat. Wchodzi w skład Parku Narodowego Namib-Naukluft. Jest to jeden z najbardziej ubogich w opady terenów na świecie.



Jezioro Retba, Senegal.



Jezioro Retba, nazywane także Lac Rose, czyli Różowe Jezioro, znajduje się w pobliżu stolicy Senegalu - Dakaru. Niesamowity różowy kolor woda przybiera w porze suchej, która trwa tu od listopada do maja. Za nietypową barwę, od której wzięła się nazwa jeziora, odpowiadają cyjanobakterie, czyli prościej mówiąc sinice, które produkują pigment o intensywnej barwie. Nie bez znaczenia jest także nagromadzenie minerałów na brzegach zbiornika - są to głównie związki chloru i soli mineralnych.



Aleja Baobabów, Madagaskar


Niezwykłość tej alei polega na tym, że baobaby bardzo rzadko rosną blisko siebie - należą raczej do drzew - samotników. Tutaj zaś rosną rzędami wzdłuż drogi.



Wielki Rów Wschodni