Tajemnicza Azja




Taj Mahal




To mauzoleum to nie tylko perła architektury, ale i symbol wielkiej miłości. Obiekt został wybudowany nad rzeką Jamuna, w mieście Agra w Indiach, mieszczącej się ok. 200 km od Delhi, czyli dawnej stolicy Indii. W 2007 roku grobowiec Tadż Mahal ogłoszono jednym z siedmiu nowych cudów świata. Co roku ten niesamowity zabytek Indii wpisany na listę UNESCO odwiedza ponad 3 mln turystów.





Dracaena cinnabari, Sokotra, Jemen




Nazwę zawdzięczą swojej czerwonej żywicy, czyli „smoczej krwi”. Ze względu na nią była uznawana przez miejscową ludność za roślinę magiczną, a nawet boską. Niezwykle imponujące, przypominające gigantyczne grzyby, zapierają dech w piersiach każdego, kto widzi je po raz pierwszy.






Czerwona Plaża, Panjin, Chiny




Plaża zawdzięcza kolor pokrywającym ją wodorostom sueda, które we wrześniu i październiku zachwycają soczystą czerwienią. Sueda kwitną na zielono od kwietnia do maja, a w lecie i jesienią rośliny rozpoczynają transformację kolorów w pomarańcz, róż i wreszcie czerwień. Cały teren objęty jest ochroną i stanowi rezerwat przyrody.





Zhangye Danxia, Gansu, Chiny




Niezwykłe, “Tęczowe Góry” powstały najprawdopodobniej około 24 milionów lat temu – to właśnie wtedy zaczęły powstawać składające się głównie z naprzemiennie ułożonych warstw czerwonego piaskowca i minerałów formacje skalne. Swój niesamowity kolor zawdzięczają dużej ilości zawartych w nich minerałów, oraz ruchom tektonicznym.





Paro Taktsang: Bhutan




To buddyjski kompleks świątynny położony w Himalajach na klifie doliny Paro w Bhutanie. Jest to najświętsze miejsce i najsłynniejsza budowla Bhutanu.Klasztor znajduje się w niesamowitej scenerii, leży na wysokim urwisku 900 metrów nad doliną Paro, około 3120 metrów n.p.m.





Arashiyama: Kyoto, Japonia




Szum drzew połączony z wyjątkowo soczystą zielenią wprowadzają człowieka w stan głębokiego relaksu. Co ciekawe, drzewa z lasu bambusowego są nadal używane do produkcji lokalnych wyrobów jak np. kosze, pudełka, bambusowe maty, czy naczynia.





Herbaciarnia Kolukkumalai: Munnar, Indie